Vlada Slovenije rezervisala sredstva za isplatu štednje bh. građana

Bez autora
Dec 21 2015

Savjetnik je za ekonomska pitanja u Ambasadi Slovenije u BiH, potvrdio je da će njegova država ispuniti potraživanja bh. štediša u skladu sa presudom Evropskog suda za Ljudska prava. Vlada Slovenije već je rezervisala sredstva koja će isplatiti štedišama iz BiH.Podsjetio je da je postupak za verifikaciju štednje zvanično počeo 2. decembra ove godine, tako da štediše zvaničnim putem mogu uputiti zahtjev za povrat štednje. No, Slovenija trenutno čeka mehanizam potvrđivanja te verifikacije od BiH. BiH treba da potvrdi ko je od štediša stvarno imao štednju u Ljubljanskoj banci, te da ta štednja nije potrošena u nekom privatnom postupku, za kupovinu stana ili slično.

Vlada Slovenije rezervisala sredstva za isplatu štednje bh. građanaGregor Presker, savjetnik je za ekonomska pitanja u Ambasadi Slovenije u BiH, potvrdio je za TV1 da će njegova država ispuniti potraživanja bh. štediša u skladu sa presudom Evropskog suda za Ljudska prava. Vlada Slovenije već je rezervisala sredstva koja će isplatiti štedišama iz BiH, poručio je Presker.

Podsjetio je da je postupak za verifikaciju štednje zvanično počeo 2. decembra ove godine, tako da štediše zvaničnim putem mogu uputiti zahtjev za povrat štednje.

No, Slovenija trenutno čeka mehanizam potvrđivanja te verifikacije od BiH.

"BiH treba da potvrdi ko je od štediša stvarno imao štednju u Ljubljanskoj banci, te da ta štednja nije potrošena u nekom privatnom postupku, za kupovinu stana ili slično", kazao je Presker u razgovoru za magazinu "Kapital" na TV1.

Podsjetio je da Slovenija u tom pogledu već godinu traži rješenje, ali ga do danas nije pronašla.

"Kada Slovenija bude raspolagala zvaničnim podacima o tačnom broju štediša i iznosu koji svaki od njih traži ponaosob, onda ćemo taj novac isplatiti", poručio je Presker.

Podsjećamo, presudom u slučaju "Ališić i drugi protiv Slovenije" Evropski sud u Strasburu je 2014. godine utvrdio da je štedišama nekadašnje Ljubljanske banke u Hrvatskoj i BiH prekršeno ljudsko pravo raspolaganja imovinom i pravo na efikasnu pravnu zaštitu jer nisu mogli do svoje štednje.
 
Sloveniji je naređeno donošenje zakonskih mjera kako bi se štediše Ljubljanske banke iz Hrvatske i BiH dovele u isti položaj sa slovenskim štedišama kojima je stara štednja isplaćena u ratama još prije dvadeset godina.

U BiH oko 130 hiljada štediša potražuje oko 250 miliona evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik